Przejdź do treści

Projektowanie ogrodów i terenów zielonych

Tworzę ogrody i tereny zielone kierując się Państwa stylem spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, preferencjami estetycznymi i praktycznymi oraz upodobaniami roślinnymi. Biorę pod uwagę istniejącą rzeźbę terenu, aby urozmaicić perspektywę w ogrodzie (lubimy siedzieć niżej lub zaglądać wyżej) i nie ponosić dodatkowych kosztów przy niwelacji terenu. Ważnym jest również tak dobrać gatunki roślin, aby maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie i wilgotność gleby ograniczając tym samym zabiegi pielęgnacyjne.

Style ogrodowe są rozmaite, z których każdy może być funkcjonalny i estetyczny pod warunkiem, że zaprojektowany jest ze smakiem i poszanowaniem dla jego cech charakterystycznych. Jego wybór zależy od tego czy przyszli użytkownicy dobrze czują się w swobodzie rustykalnej, angielskiej, romantycznej lub śródziemnomorskiej kompozycji czy jednak preferują bardziej uporządkowaną przestrzeń japońską, francuską i nowoczesną. Ramy przyszłego zielonego salonu tworzy też otoczenie i wielkość działki oraz styl architektury. Kompromisem pomiędzy dzikością, a uporządkowaniem są nowoczesne ogrody preriowe, łąki kwietne i styl skandynawski.

Harmonijną przestrzeń tworzymy wspólnie z Państwem podczas 3 spotkań:

  1. Pierwszym krokiem jest wizyta i zrozumienie terenu przyszłej oazy zieleni. Sprawdzam warunki glebowe i nasłonecznienie, często wykonuję inwentaryzację terenu na uprzednio przez Państwa dostarczonym podkładzie geodezyjnym. Rozmawiamy o tym jak lubicie Państwo spędzać czas wolny na zewnątrz i jakie elementy ogrodu są dla Was ważne. Wspólnie wybieramy styl i oglądamy Wasze inspiracje ogrodowe.
  2. Na drugie spotkanie przygotowuję 2 lub 3 schematy funkcjonalno-przestrzenne przyszłego ogrodu – tj. rzut z góry z rozmieszczeniem rabat roślinnych z ważniejszymi gatunkami, usytuowanie trawników, przebieg i materiał nawierzchni i tarasów oraz małą architekturę. Na plakacie są też zdjęcia inspiracji, aby lepiej zrozumieć klimat danego miejsca. Po omówieniu koncepcji razem wybieramy jedną z nich lub łączymy 2 i trochę modyfikujemy.

  1. Na wybraną koncepcję 2D nanoszę konkretne rośliny w formie kółek i plam wraz z numerami w tabeli. Projektuję punkty świetlne i wykonuję spis materiałów wraz z ich ilościami potrzebnymi do realizacji ogrodu.

Na życzenie robimy też wizualizacje 3D ogrodu.

I teraz można przystąpić do zielonych robót w terenie!